Štíhlé svaly nebo nafouknuté boule?

Chcete-li se stát lepším triatlonistou, musíte plavat, jezdit na kole a běhat. Silový trénink do tréninku triatlonisty patří, ale nemůžete jím nahrazovat plavecké, cyklistické a běžecké tréninky. 

Mít velké, vypouklé svaly není to, co triatlonista chce, protože tělesná hmotnost negativně ovlivňuje vytrvalostní účinnost a větší svaly přidávají hodně hmoty, ale ne nutně hodně síly. Čím větší jsou vaše svaly, resp. čím více hmoty mají, tím větší je hmotnost, tím větší sílu je třeba vynaložit na přesun této hmotnosti, zejména na delší vzdálenost. Hmotnost také vytváří zvýšený čelní odpor při plavání a čelní odpor vzduchu na kole a běhu.

Vaším cílem je být velmi efektivní tím, že budete mít štíhlé, silné svaly, nikoli velké a slabé svaly. Silový trénink triatlonisty se liší v závislosti na závodní vzdálenosti, na kterou trénuje. Dobrý výkon v kratším sprinterském závodě vyžaduje více rychlosti a síly než svalové vytrvalosti, zatímco závod na vzdálenost Ironman vyžaduje méně rychlosti a síly a více svalové vytrvalosti. Každá závodní vzdálenost tedy vyžaduje silový tréninkový program s různými výsledky. Stejně jako byste netrénovali jako kulturista a neočekávali dobré výkony v triatlonu, nemůže triatlonista na sprinterské vzdálenosti přistupovat k silovému tréninku stejným způsobem jako triatlonista, který závodí na ironmanských distancích. Vzdálenost, o kterou usilujete, ovlivní počet opakování, sérií a váhy, které používáte a také to, jak často můžete silový trénink kombinovat s vytrvalostním tréninkovým plánem. Aby to všechno fungovalo, musí se to správně skloubit dohromady.

A proč to všechno píšeme? 
Stejně jako postupně zvyšujeme objem a intenzitu v plavání, cyklistice a běhu byste měli postupně přidávat váhy, série a počty opakování. Jaký význam má posilování, když pak nemůžete tři dny chodit a ovlivní to následující tréninky.

Posilování dlouhý triatlon

Článek zobrazen 879x